backgroundImage

Acháty

Achát, nejznámější z polodrahokamů

 

Achát je mikrokrystalická odrůda křemene s chemickým vzorcem SiO2. Tvoří celistvé, masivní, ledvinité, kuličkovité nebo vláknité agregáty Je průsvitný až průhledný. Označení chalcedon se používá pro jeho jemně vláknité odrůdy.

Acháty vznikají nejčastěji ve formě koncentrických pecek (vyplněných dutin) v bazaltech a melafyrech (paleobazaltech). Dutiny ve vulkanitech jsou postupně vyplňovány horkými roztoky, které přináší velké množství oxidu křemičitého. V závislosti na momentálních podmínkách tak postupně vznikají v dutinách různobarevné proužky, které po řadě opakování tohoto procesu vytvoří typický proužkovaný achát. Acháty však vznikají také z roztoků na achátových žílách, obvykle jako pozdní výplň drcených křemenných žil, často s hematitem a ametystem, někde také s barytem a fluoritem.

České acháty z Podkrkonoší jsou nejčastěji vázány na melafyry (paleobazalty) permského stáří. Díky tomu jsou velmi husté a bohužel často také popraskané, díky vysoké hustotě je obvykle nelze barvit. Krušnohorská oblast je zase typická výskytem žilných achátů.

Výskyt achátů ve světě 

Acháty se nacházejí po celém světě. Jedny z velice pěkně barevných například v Číně nebo mongolské části pouště Gobi. Největší ložiska se nacházejí na území Brazílie a v Uruguayi, vynikající acháty pochází také z ArgentinyBotswany a Nového Mexika (USA). Známý výskyt je ale i v celé Africe včetně ostrova Madagaskar, ve většině Evropy a asijské části Ruska, stejně tak v Jižní i Severní Americe. Acháty z různých nalezišť se liší především barvou.

Zobrazit více
nejprodávanější produkty
1
Achát- pecka-cca 481 g-11x7x8 cm
Achát - pecka - cca 481 g - 11x7x8 cm - ...
vyprodáno
245 CZK
(11,14 Eur)
2
Achátový plát - cca 512 g - 13x11x2 cm
Achátový plát - cca 512 g - 13x11x2 cm ....
vyprodáno
513 CZK
(23,32 Eur)
Nastavit filtrování produktů
parametry
+
výrobci
+
Zavřít okno
řadit:
počet produktů na stránce:
počet produktů: 18
grid
table
řadit:
počet produktů na stránce:
počet produktů: 18

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

souhlas
nastavit
nesouhlas